Vynikající výkon předvedl na juniorském mistrovství světa v Limě osmnáctiletý atlet Tomas Järvinen, když suverénně ovládl desetiboj. Zlato mu vyneslo nasbíraných 8425 bodů, kterými Järvinen zároveň vylepšil národní rekord i rekord šampionátu.
Je mu předpovídána velká budoucnost. Osmnáctiletý atletický supertalent s finskými kořeny Tomas Järvinen je často označován za nástupce Roberta Změlíka, Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho. A na světovém šampionátu juniorů v peruánské Limě tato slova jen potvrdil. Už po prvním dnu Järvinen soutěž desetibojařů suverénně vedl, náskok držel i na světový rekord Němce Niklase Kaula z roku 2017. Ve zlatém tažení český závodník pokračoval i ve druhém dni. Po osmi disciplínách odskočil průběžně druhému Hubertovi Trosciankovi z Polska o neuvěřitelných 460 bodů. Oštěpem sice polský závodník Järvinenův náskok snížil, v závěrečné patnáctistovce ale česká desetibojařská kometa zapsala žasem 4:29,78 osobní rekord a právem se radovala z celkového vítězství. „Upřímně ze začátku jsem vůbec nevěděl, jaký je mezi mnou a Hubertem rozdíl. Takže jsem byl rozhodnutý běžet celou dobu za ním, pokusit se ho držet co nejdýl a pak zafinišovat. A třeba dát i ten světový rekord,“ vrátil se Tomas pro Český atletický svaz k závěrečnému běhu na 1500 metrů. Kaulův juniorský světový rekord nakonec odolal, ale výrazně se otřásl v základech. Český desetibojař za ním zaostal o pouhých deset bodů. Ale jak sám řekl, hlavní cíle byly jinde. „O rekordu jsem na začátku vůbec nepřemýšlel. První cíl bylo umístit se v top osmičce. Druhý cíl byla medaile, další bylo vítězství a až pak teprve světový rekord.“
Nyní je před Tomasem Järvinenem přechod do seniorské kategorie, obávaný krok v kariéře mnoha sportovců. Vytáhlý mladík se ale ničeho nebojí. „S trenérem už občas trénujeme s mužským náčiním a řekl bych, že v disku nebo kouli mi to jde technicky o dost líp s těžší váhou než s lehčí. A vyšší překážky mi taky nedělají žádný problém.“
Foto: ČAS – Soňa Maléterová